Pilates & Yoga Matları Nasıl Olmalı?

Burcu Vurkaç yanıtlıyor…

Pilates ve Yoga’da kullanılan matlar farklı matlardır.
Yoga’da pek çok ayakta poz bulunduğundan ve yeri hissetmek amaçlandığından YOGA matları oldukça ince matlardır. Diğer yandan yogadaki denge pozlarını, kalın bir mat üzerinde uygulamak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle yoga uygulamanızda ne kadar ince mat kullanırsanız o kadar iyi olacaktır.

Pilates’te ise sırt üstü yapılan çok sayıda egzersiz serisi bulunuyor. Omurgayı esnetmek, güçlendirmek ve masajlamak için çok sayıda hareket var. Özellikle omurga üzerinde yuvarlanılan “Seal” ve “Open Leg Rocker” gibi pozları ince bir mat ile uygulamak oldukça acı verici ve omurgaya zarar verici olabilir.

Pilates matları sert matlar değildir. Omurganıza masaj yapacak yumuşaklıkta matlardır, aklınızda olsun. Kalıp gibi sert matlar kullanmamalısınız.
Pilates matınızın minimum 10 mm kalınlıkta olmasını öneriyorum. Ben 15 mm’lik mat kullanıyorum. BodyFit Türkiye stüdyomuzda da 15mm’lik matlardan kullanıyoruz. 

Doğru ekipman kullanımı ile hareket kalitenizi ve egzersizden aldığınız verimi büyük ölçüde arttırırsınız. Eğer ki Pilates ve Yoga ile uzun vadeli bir ilişki kurmayı planlıyorsanız en önemli ekipman olan matınızı doğru seçmenizde fayda var.
Stüdyolarda, dersler için matlar tedarik edilse de, üzerine kendi enerjinizi bıraktığınız için kendi kişisel matınızı kullanmanızı tavsiye ederim.